wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
| | 2018 / 20 / February
| | 2018 / 20 / February
صفحه اصلی » اخبار و گزارش » اصل نودم
بازدید:42
0/0 (0)
[1396/11/01]

گزارش عملکرد صنعت خودرو در حوزه واردات، تعرفه و نحوه حمایت از خودروسازان درصحن علنی مجلس قرائت می شود  

 

گزارش مرکز پژوهشهای مجلس در خصوص بررسی عملکرد صنعت خودرو در دو حوزه واردات، تعرفه ونحوه حمایت از خودروسازان داخلی از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت درصحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

کمیسیون اصل نود مجلس برای دومین بار در یک ماه اخیر میزبان نشستی جهت بررسی وضعیت خودروهای وارداتی بود. اولین جلسه در رابطه با تعیین تکلیف شدن بازگشایی سایت ثبت سفارش تشکیل شد و برای دومین بار نیز موضوع تعرفه های جدید واردات خودرو در دستور کار کمیسیون اصل 90 قرار گرفت.

در این نشست داود محمدی رئیس و بهرام پارسایی عضو کمیسیون اصل 90 از طرف مجلس و مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت و محسن صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند. در ابتدای این نشست سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: در گذشته قرار بود شیب تعرفه های خودرو نزولی باشد اما با این مصوبه، تعرفه های واردات خودرو افزایش پیدا کرده و این به خاطر حمایت بدون چون و چرا از صنعت خودروی داخل است.

پارسایی با اشاره به بندهایی از مصوبه جدید دولت مانند تعیین سقف 40 هزار دلاری برای واردات خودرو، اظهار داشت: با این سقف گذاری، عملا بازار خودروهای وارداتی به  چینی ها داده می شود،

در صورتی که دیدیم چینی ها با کمک نکردن به نفتکش ایرانی چه اتفاقاتی را رقم زدند. ما نباید با این اقدامات بازار خودرو را به چینی ها بدهیم.

وی با اشاره به اینکه تعیین سقف برای واردات چه از نظر حجم موتور و چه از نظر ارزش دلاری هیچ گونه مبنایی ندارد، افزود: بر اساس قانون، دولت به غیر از ابزار تعرفه ای نمی تواند برای هیچ گونه کالایی جز محصولات کشاورزی، مانعی برای واردات ایجاد کند و این تصمیم دولت مبنای قانونی ندارد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه با این مصوبه حقوق مصرف کنندگان تضییع خواهد شد، گفت: دراین مصوبه هیچگونه تدبیر و امیدی از دولت آقای روحانی مشاهده نمی کنیم و باید در این زمینه کاری کرد.

برچسب
یادداشت ها
Parameter:313069!model&173 -LayoutId:173 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار