مجلس شورای اسلامی
| | 2018 / 26 / April
| | 2018 / 26 / April
صفحه اصلی » اخبار و گزارش » معاونت
بازدید:796
0/0 (0)
قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی مطرح کرد
[1395/12/18]

عدم اجرای برخی تکالیف مربوط به فروش اموال مازاد بانک ها توسط بانک مرکزی  

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بانک مرکزی برخی تکالیف مربوط به فروش اموال مازاد بانک ها و همچنین منع فعالیت های بنگاهداری غیربانکی را به درستی اجرا نکرده است.
 

غلامرضا اسداللهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح یازدهمین نشست بررسی نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور گفت: در نشست امروز دستگاه های مختلف اجرایی و نظارتی همانند دیوان محاسبات، وزارت امور اقتصاد و دارایی، نمایندگان بانک مرکزی و سازمان بازرسی کل کشور حضور داشتند که مواد 16 و 17 این قانون که درخصوص وظیفه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار درباره فروش اموال مازاد بانک ها که باید به تشخیص بانک مرکزی به فروش برسد، بررسی شد. همچنین ممنوعیت فعالیت های بنگاه داری غیربانکی بانک ها و اجرای آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین ماده 20 قانون رفع موانع تولید در نشست امروز مورد بررسی قرار گرفت، افزود: تعیین تکلیف بدهی بنگاه های خصوصی که از صندوق ذخیره ارزی تسهیلات گرفته اند، در نشست امروز بررسی شد. همچنین به منظور بررسی ماده 16  قانون رفع موانع تولید، کارگروه فرعی تشکیل شده که براساس بررسی های این کارگروه مشخص شد که برخی تکالیفی که بانک مرکزی درخصوص تعیین تکلیف اموال مازاد بانک ها و همچنین منع فعالیت های بنگاهداری غیربانکی بانک مرکزی این تکالیف را به درستی انجام نداده است.

بانک مرکزی گزارش های 3 ماهه تعیین تکلیف فروش اموال مازاد بانک ها را ارائه نکرده است

اسداللهی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی گزارش هایی که باید ظرف مدت 3 ماه یکبار به مجلس و وزارت اقتصاد و امور دارایی ارائه می کرده انجام نداده است. همچنین دولت اخیراً در ماده 20 قانون رفع موانع تولید تصویب نامه ای داشته است که آیین نامه اجرایی نحوه تسویه بدهی ارزی واحدهای تولید به صندوق ذخیره ارزی را اصلاح کرده است که 8 اسفندماه ابلاغ شده است.

وی یادآور شد: بخشی از مطالبات بخش خصوصی در این آیین نامه رعایت شده است، اما بخش خصوصی معتقد است که برخی مطالبات دیگر وجود دارد که در آیین نامه به آن توجه نشده و  بخشی از آیین نامه مطابق با قانون نیست. البته بنا بر بررسی ها قسمت بیشتری از مطالبات بخش خصوصی در آیین نامه جدید لحاظ شده و بدهکاران بخش خصوصی به صندوق ذخیره ارزی نسبت به تسویه بدهی خود در مهلت مقرر اقدام کنند.

آیین نامه پوشش نوسانات نرخ ارز تهیه نشده است

اسداللهی با بیان اینکه با توجه به تبصره 3 ماده 19 انجام شده سازمان ثبت اسناد باید آیین نامه مربوط به آن را تهیه کند، افزود: آیین نامه این ماده تاکنون تهیه نشده و با پیگیری ها باید هر چه سریع تر تهیه شود.

وی همچنین با اشاره به تبصره 3 ماده 20 قانون رفع موانع تولید ادامه داد: وزارت امور اقتصاد و دارایی باید با همکاری بانک مرکزی، سازمان بورس اوراق بهادار و بیمه مرکزی آیین نامه ای برای پوشش نوسانات نرخ ارز را تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند که تاکنون تهیه نشده است و باید هر چه سریع تر نسبت به تهیه این آیین نامه اقدام کند.

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس تبصره 3 ماده 16 وزارت امور اقتصاد و دارایی باید با دستورالعملی که به تصویب مجمع عمومی بانک ها می رسد نسبت به بازسازی ساختار مالی و استقرار حاکمیت شرکت در بانک های دولت اقدام کند که تاکنون نسبت به تهیه آن اقدام نشده است، لذا معاونت نظارت نسبت به تهیه این آیین نامه ها پیگیری های لازم را انجام داده است./

برچسب
مرتبط
یادداشت ها
Parameter:227961!model&173 -LayoutId:173 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار