مجلس شورای اسلامی
| | 2018 / 26 / April
| | 2018 / 26 / April
صفحه اصلی » اخبار و گزارش » اصل نودم
بازدید:186
0/0 (0)
ولی داداشی مطرح کرد:
[1396/03/28]

طبق قانون حق صدور سند خودرو با دفترخانه هاست  

دبیر کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه موضوع شماره گذاری و صدور سند برای خودروها همچنان محل نزاع میان نیروی انتظامی و دفترخانه هاست، تصریح کرد: طبق قانون نیروی انتظامی حق صدور سند خودرو را نداشته و باید در دفاتر رسمی ثبت اسناد این روال طی شود.

ولی داداشی در گفتگو با جام جم آنلاین افزود: پرونده تعویض پلاک و بطور کلی نقل و انتقال خودروها همچنان مفتوح بوده و از سال گذشته با طرح شکایت دفترخانه ها از نیروی انتظامی، کارگروه تخصصی کمیسیون اصل نود مجلس پیگیر حل این موضوع است.

وی درخصوص رویکرد کمیسیون متبوع خود در این ارتباط خاطرنشان کرد: هیات رئیسه اصل نود و اعضای اصلی این کمیسیون متفق القول شکایت دفاتر رسمی ثبت را وارد دانسته و بر آن شد تا با تشکیل کارگروهی مناقشه میان دو ارگان مذکور حل وفصل گردد ولی تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده ایم.

داداشی ادامه داد: چندی پیش هم رئیس قوه قضائیه بر صدور سند توسط دفترخانه ها صحه گذاشتند، با این وجود مجلس مصمم است با تشکیل جلسه با مسئولان سازمان های ذیربط موضوع را مورد بررسی جامع قرار داده تا انشااله بحث صدور برگ سبز خودروها تعیین تکلیف شود.

شایان ذکر است: پیرامون اختلاف نظر راهنمایی و رانندگی و سازمان ثبت اسناد، پلیس معتقد است برگ سبزی که با اتکا به اطلاعات و استعلامات انجام شده در مراکز فک و تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو صادر  می شود حکم سند رسمی دارد و شهروندان نیازی نیست با صرف وقت و هزینه های مضاعف، این روند را در جای دیگر و در سند دیگری به ثبت برسانند. اما سازمان ثبت اسناد با اتکا به همین قانون معتقد است وظیفه نیروی انتظامی شماره گذاری و تعویض پلاک است و این دفترخانه های ثبت هستند که صلاحیت ثبت رسمی معاملات و نقل و انتقالات خودرو را بر عهده دارند.

اکنون الزامی بودن یا نبودن ثبت سند خودرو در دفترخانه ها جزو مسائل حقوقی شهروندان است که در کلاف سردرگم اختلافات نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد گیر کرده اند، اگر تفسیر پلیس از این قانون مورد استناد باشد، بنابراین هیچ نیازی نیست که شهروندان در نقل و انتقالات خودرو سالانه میلیاردها تومان پول و وقت خود را هزینه کنند.

برچسب
یادداشت ها
Parameter:232564!model&173 -LayoutId:173 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار